DOKAZNI POSTUPAK MARKAČ-GOTOVINA-ČERMAK
Orie je rekao da će se to imati na umu i da se uvijek na vrijeme može podnijeti podnesak, jer se ne radi o "odluci isklesanoj u kamenu". Tužiteljstvo je u svom dijelu dokaznog postupka izvelo ukupno 78 svjedoka i za to je potrošilo oko godinu dana. Na konferenciji uoči izvođenja dokaza obrane Sudsko je vijeće također odlučilo da obrane generala Čermaka i Markača održe uvodna izlaganja u četvrtak i, ako bude potrebno, u petak. Prvi bi se svjedok, a radi se o svjedoku obrane generala Gotovine, u sudnici Haškog suda trebao pojaviti 2. lipnja.
Sudac Orie dao je obrani Gotovine i tužiteljskoj strani vremena do petka da se dogovore oko svjedočenja pripadnika Kontraobjavještajne službe JNA (KOS), a potom pripadnika srpske kontraobavještajne službe, a koji bi dao "široki iskaz o stavovima i politici ne samo krajinskog vodstva već i vodstva u Beogradu i njihovoj povezanosti". Tužiteljstvo smatra da se dio iskaza ne tiče vremenskog i geografskog okvira optužnice i da bi se izgubilo puno vremena, no Mišetić je istaknuo da će svjedok pokazati da se general Gotovina nije samo suočavao s vojskom republike srpske krajine već i formacijama pod kontrolom Beograda. Mišetić je rekao da se radi o svjedoku koji je bio u Sektoru sjever i koji je važan za pobijanje dijelova zajedničke optužnice. Sudac Orie je izvijestio da je Vijeće donijelo odluku o davanju na uvid i obrani i tužiteljstvu neredigirane verzije dnevnika bivšeg prvog vojnog policajca Mate Laušića. Suđenje će, kako je najavljeno, trajati do ljetne pauze, 27. srpnja, a ponovo će početi 24. kolovoza.
Detalj novouređenog prostora
Željko Ognjanović 2.10.1969-18.5.2009
"Dragi prijatelju...."
Svemir Vrsaljko član Upravnog odbora Fonda HBDR

Glas Slavonije, 6. svibnja 2009.; strana 20.
Pakrac - okrugli stol "Uloga Specijalne policije MUP RH u VRO "Bljesak""
Mihajlo Hrastov osuđen na osam godina zatvora
Budući da je Hrastovu dosuđena zatvorska kazna veća od pet godina, odmah mu je posebnim rješenjem određen i pritvor.
- Čuli smo za odluku Vrhovnog suda iako je još nismo dobili, no svakako ćemo se žaliti - rekao je Hini jedan od Hrastovljevih branitelja, odvjetnik Igor Meznarić.
- Dok ne vidimo presudu i njezino obrazloženje, teško nam je reći što je navelo Vrhovni sud da promijeni oslobađajuću odluku karlovačkoga Županijskog suda - dodao je Meznarić.
Drugi Hrastovljev branitelj Krešimir Vilajtović također je istaknuo da će obrana svakako iskoristiti mogućnost žalbe Vrhovnom sudu. Pritom je rekao da je jučer u završnoj riječi zamjenik glavnoga državnog odvjetnika Antun Kvakan prvi put od početka pravne bitke u slučaju Koranskoga mosta priznao da su zarobljeni pripadnici neprijateljske vojske napali Hrastovljeva suborca, pripadnika specijalne jedinice karlovačke policije Gorana Čerkeza.
- Zbog te činjenice, sa sigurnošću mogu najaviti žalbu na osuđujuću presudu jer Vrhovni sud nije uvažio činjenicu da su samim napadom na Čerkeza neprijateljski vojnici izgubili status ratnih zarobljenika, te da se nikako nije radilo o njihovoj bezuvjetnoj predaji - rekao je Vilajtović.
On tvrdi kako je Hrastov po pravilima međunarodnoga ratnog prava, u okolnostima napada na svoje suborce, imao pravo vatrenim oružjem onemogućiti napad i bijeg neprijateljskih vojnika.
Obrana očekuje da će pismenu presudu i obrazloženje dobiti za desetak dana.
Glasnogovornik Vrhovnog suda Dražen Tripalo nije želio niti potvrditi niti opovrgnuti da je Hrastovu preinačena oslobađajuća presuda karlovačkoga Županijskog suda i da je prvi put u 16 godina proglašen krivim za ubojstva na Koranskome mostu. Rekao je da je odluka donesena i da će biti žurno upućena karlovačkome sudu koji je mora dostaviti obrani i tužiteljstvu, ali ne može se javno objaviti dok je oni ne dobiju. No, objasnio je da u slučaju kada Vrhovni sud preinači prvostupanjsku presudu postoji još jedna mogućnost žalbe o kojoj kao trećestupanjski sud također odlučuje Vrhovni sud.
Presudu Hrastovu donijelo je vijeće Vrhovnog suda pod predsjedanjem sutkinje Senke Klarić-Baranović koje je, kako bi to učinilo, pribjeglo neuobičajenom potezu za taj sud i odlučilo održati sudsku raspravu na koju je pozvalo vještake i nekolicinu svjedoka te je ispitalo samog optuženika.
Hrastov je tri puta na prvostupanjskome sudu oslobođen optužbe uz obrazloženje da je postupao u nužnoj obrani. Presude iz 1993. i 2003. Vrhovni sud je ukinuo i predmet vratio na ponovno suđenje, no ovaj put uvažio je žalbu tužiteljstva i presudu iz ožujka 2007. ukinuo i preinačio u osuđujuću.
U Državnom odvjetništvu RH nisu željeli komentirati odluku Vrhovnog suda sve dok ne dobiju pismeno obrazloženje.
Prenosimo sa:www.javno.com
12 redarstvenika - 18. memorijal u Borovu
14. obljetnica VRO "Bljesak" u Okučanima








